Ponseti Yöntemi mi, Konservatif Yöntem mi?

Biz araştırmalarımız sonucu Ponseti Tedavisini katı bir şekilde uygulamanın bebeğimiz açısından en doğru yöntem olduğu sonucuna vardık. Bu nedenle aşağıdaki kıyaslama da bu görüşümüzü doğrular niteliktedir. Bu kıyaslamayı yaparken bizimle aynı görüşteki Shawnee’ nin sitesinden çok faydalandım. Bizim tecrübe ve görüşlerimizle de bu sayfayı hazırladım.
Konservatif Yöntem:  Ayağı “olabilecek en iyi pozisyon”a getirir.
Ponseti Yöntemi:  Kemikleri belirli bir sırada kesin olarak yerine yerleştirir.
Konservatif :  %50 başarı oranı.
Ponseti:  %95 başarı oranı.
Konservatif:  Başarısız sonuçlar genellikle ameliyata neden olur.
Ponseti:  Başarısızlık genelde ailelerin ortezi kullanmamaları nedeniyledir – ancak çoğunlukla ortalama 4-8 alçı ve sonrasında ailelerin düzenli ortez kullanımı ile düzelir.
Konservatif:  Genellikle 3 aylıkken ameliyat öngörülür.
Ponseti:  95% oranında ameliyatsız düzeltme sağlanır. Alçılama sayesinde ameliyatsız düzelme 3-4 yaşındaki çocuklar için bile sağlanabilir.

Konservatif: Ayak haftalık veya 15 günlük sürelerle, çocuk 2-3 aylık olana kadar alçıya alınır.
Ponseti:  Düzeltme ortalama 5-6 adet, haftalık alçı ile sağlanır.
Konservatif:  Alçılama sonrası yaklaşık 1 yıl boyunca AFO veya mold kullanılır, %25 oranında başarısızlık nedeniyle ameliyatla düzeltme girişiminde bulunulur.
Ponseti:  En az 3 yıl olmak üzere ve düzenli olarak ayağı belli bir pozisyonda tutan Ayak Abdüksiyon Cihazı giydirilir ve başarısızlık oranı giydirmeye bağlı olarak %5’ tir.

Konservatif:  Deformite nüksettiğinde ilave ameliyat gerekir. (Otomatik olarak ameliyatla başlanması gerektiği farzedilir.)
Ponseti:  Nüks gerçekleştiğinde kısa bir süre, bir dizi alçıyla tedavi edilir ve yine Ayak Abdüksiyon Cihazı giydirilmeye devam edilir.
Konservatif:  Kapsamlı ameliyat olduğu için risklidir, ilaçlar, enfeksiyon riski, cerrahi hatalar gb. Sonrasında iyileşme dönemi de ağrılıdır.
Ponseti:  Aşil tenotomisi genel anestezi altında yapılsa bile çok kısa ve basit bir müdahaledir; iyileşme de çok çabuk olur.
Konservatif:  Acı veren bir düzeltme sözkonusudur.
Ponseti: Bebeğin canı yanmaz, beslenmeye hatta uykusu derinse uyumaya bile devam edebilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.