Pes Ekinovarusun Sebebi Nedir?

Her ne kadar pes ekinovarus Hippokrat zamanından beri bilinse ve tedavi edilmeye çalışılsa da, hala sebebi bilinmemektedir. Nadir durumlarda spina bifida (omur eksikliği / açıklığı) ve artrogripozis (bükük / çengelleşmiş eklemler) gibi nörolojik sorunlarla doğmuş çocuklarda görülür. Fakat kendi başına görüldüğü durumlarda neden oluştuğu tespit edilememiştir. Yine de görülme sıklığı incelendiğinde genetik ve belki çevresel faktörlerin rol oynadığı sanılmaktadır.

Pev embriyonik bir oluşum kusuru değildir. Normal gelişimini sürdürmekte olan ayak gebeliğin ikinci trimestirinde Pev durumuna dönmektedir. Pev 16. haftadan önce nadiren ultrason ile tespit edilebilmektedir. Bu nedenle pes ekinovarus gelişimsel bir deformitedir.

Genetik olarak tamamen aynı olan tek yumurta ikizlerinin sadece %32,5 luk kısmında her iki bebekte de pev görülmesi, kalıtımın yanı sıra genetik olmayan faktörlerin de etken olduğunun göstergesidir.

Bazı çalışmalar 13. haftadan önce yapılan erken amniyosentezin pev riskini arttırdığını ortaya çıkarmış ve bu nedenle de 13. haftadan önce amniyosentez uygulaması yerine doktorlar başka testlere başvurmaya başlamışlardır.

Bir başka araştırma da annenin sigara içmesinin pev riskini arttırdığını iddia ediyor. Sigaranın içerdiği binlerce zararlı kimyasal nedeniyle bebeğe zarar verdiği doğru ancak gebeliği sırasında sigara içilen ortamlarda bile bulunmayan benim gibi annelerin pevli bebek sahibi olmalarını açıklamıyor. Üstelik sigaranın bulunmadığı ilk çağlardan beri pes ekinovaruslu bebeklerin dünyaya geldiği de bilinen bir gerçek. Yine de riski arttırıyor olabilir tabii.

Araştırmacılar Peve neden olan genetik ve çevresel faktörleri araştırmaya devam ediyorlar. Olası bir kaç gen dizilimi bulundu ancak hala bunların neden oluştuğu, neden bazen peve neden olduğu henüz çözülemedi. Bunu anlamak içinde anne rahmindeki bebeğin kaslarının, sinirlerinin ve kemiklerinin nasıl geliştiğini öğrenmeye çalışıyorlar ki bu sayede Pevi önlemenin yolu da bulunabilsin.

Özetle, bebeklerimizde pes ekinovarus var, kimse sebebini ve önlemenin yolunu henüz bilmiyor ve bu durum kesinlikle biz ailelerin suçu değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.