Hatalı Tedavi Sonucu Oluşan Kompleks (Iatrogenic) Pev

Ponseti Yöntemi tüm dünyada Pes Ekinovarus’ un altın tedavisi olarak kabul edilen, görece basit, ucuz ve başarısı en yüksek yöntem olmasına rağmen, maalesef her doktor tarafından doğru bir şekilde uygulanmayabiliyor. Bunun nedeni, bu konuda yeterli tecrübeye ve deformitenin patalojik anatomisi ile kinematiği hakkında yeterli bilgiye sahip olunmamasıdır. Doğru uygulanmayan manipülasyon ve alçılama sonrasında ayak düzeleceği yerde kötüleşir ve kompleks hale gelir.

Hatalı tedavi sonucu gelişen kompleks pevde şiddetli ödem, kızarıklık ve iritasyon oluşur. Sürekli kayan alçı da en sık gözlenen belirtidir. Aşağıdaki görselde görülebileceği üzere iatrogenic yani yanlış tedavi sonrası oluşan kompleks pevde başparmak kısa, ayak şiş, kızarık, kısa ve kalın görünümde olup, ayak tabanında derin bir yarık mevcuttur. Bu ayakların tedavisi, hiç tedavi görmemiş ayağın tedavisinden daha zordur; modifiye edilmiş Ponseti Metodu uygulanır. Manipülasyon ve atelli alçı uygulaması klasik Ponseti Yöntemi iatrogenic ayakların tedavisi için kullanılır.

Bu durumla karşılaşmamak için ehil doktorlarla tedaviye başlamak önemlidir. Doktor seçimi öncesi size bu yazıyı okumanızı öneririz. Eğer bir şekilde şansınız yaver gitmemiş ve bebeğinizin ayağı böyle kompleks hale gelmişse de, hala tedavisinin mümkün olabileceğini belirtmek isteriz.

Kaynak : Clinical outcomes of iatrogenic complex clubfoot treated with modified Ponseti method
Serda Duman & Yalkin Camurcu & Adem Cobden & Hanifi Ucpunar & Nazim Karahan & Aysegul Bursali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.