Ortezle Uyku

Bebeklerimiz dönmeye başladıktan itibaren uyku sorunları da başlıyor. Ortezleri ya  yorgana/battaniyeye/pikeye dolanıp  ya da karyolaların korkuluklarına çarpıp uyanmalarına neden oluyor. Bu da hem bebeklerimizin, hem de bizlerin uyku kalitelerini etkiliyor. Bu sorunu çözmek için ailelerin kullandığı ve işe yarayan bir kaç yöntem var.

Bunların ilki bebeklerimizin üstüne bir örtü örtmek yerine uyku tulumu giydirmek. Bu sayede uykularında rahatça yer değiştirebiliyorlar. Ortezle giydirmek için ayaksız tulum alabilir veya ayaklı tulumun ayağını kesebilirsiniz.Aşağıda yazlık, ayaksız tulum örneğini görebilirsiniz.

İkinci olarak ise dar karyola yerine yer yatağı veya montessori yatak modelini tercih edebilirsiniz. Geniş yeri olan çocuklar karyola kenarlarına çarpmaktan kurtulup, deliksiz uyku uyuyabilirler. Yer yatağını herkes bildiği için montessori yatak modeli ekliyorum buraya. Yere yakın olduğu için parmaklıksız modelini de tercih edebilirsiniz. Bu tür yatakları pevli olmayan çocuklara da öneriyorlar. Tabii yeriniz müsaitse uygulayabileceğiniz bir yöntem.

Son olarak ise, benim de uyguladığım, bebeğinizi yanınızda yatırmak yoluna da başvurabilirsiniz. İki oğlumu da yanımda yatırdım ve bağımsız, sağlıklı ve kendi kararlarını alabilen birey olarak yetiştiklerini söyleyebilirim. Zaten bazı psikologlar da, anneyle uyuyan bebeklerin sevgiyle büyüdüklerini söylüyor. Ancak tabii sizin uykunuz ağırsa, tercihiniz bu yönde değilse, kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kendinizi ve bebeğinizi en iyi siz tanırsınız. Bana uygun olan yöntem, size hiç uymayabilir. Yukarda bahsettiğim ilk iki yöntemi uygulayıp, çok memnun olan aileler var. Siz de şartlarınıza uygun olanları gündeminize alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.