Orteze Alıştırma

Orteze, başka bir deyişle Pev Botuna alışma süresi bebekten bebeğe değişir. Alçıdan ilk çıktığında ayak ve bacakların hassas olması da süreci biraz  zorlaştırır. Ekte benim işime yarayan ve diğer ailelerden duyduğum bir kaç öneri var. Sizin de işinize yarayabilir.

•    Her çocuğun alışması farklı zaman alacaktır ancak çocuğunuza en az 1 hafta zaman tanımalısınız. Hala sorun yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuz ve ortodistinizle görüşün; yeterli düzelme sağlanmamış olabilir.

•    Alıştırmak için bolca bebeğinizin her iki bacağını birden hareket ettirme egzersizleri yapın. Hatta belki henüz alçılar varken bu egzersizlere başlamak cihaz safhasında işinizi kolaylaştırabilir.

•    Size ortodistiniz nasıl giydireceğinizi gösterecektir, dikkatle izleyin. Bebeğiniz henüz alçıdan çıktığı için hassas ve huzursuz olabilir. Onun huysuzluğu dikkatinizi dağıtmasın. Mümkün olduğunca dikkatle izleyin.

•    İlk başlarda çok zor ama elinizden geldiğince tedirgin olmamaya çalışın. Bebeğiniz sizin rahatsızlığınızı, gerginliğinizi hissedecektir. Alışkın olmadığınız için de işlem uzun sürecektir. Siz öğrendikçe, bebeğiniz alıştıkça, giydirme süresi kısalacaktır.

•    Bebeğiniz emzik alıyorsa faydası olabilir. Almıyorsa oyuncaklar, çıngıraklarla dikkatini dağıtmaya çalışabilirsiniz. Biz baby gym kullanmıştık.

•    İlk 3 ay günde 23 saat kullanılan cihazı her gün aynı saatte çıkarıp giydirin. 1 saat çok hızlı geçiyor, rutininiz aynı olsun. Biz eşimin eve geldiği saat olan akşam 8 – 9 aralığını tercih etmiştik. Giydirdikten sonra emzirip uyutuyordum. İlk günden itibaren aynı rutinde olmak alışma sürecini kolaylaştırıyor. Gün içinde masaj yapmanız gerekiyorsa bu 1 saatlik zaman dilimini, 2 – 3, hatta 4′ e bölebilirsiniz.

•    Bir çok aile, yatırırken ayaklarının altına yastık koymanın işe yaradığını söylüyor. Yan yatmaya alışan bebekler için ayağını yastıkla destekleyerek yine yan yatırabilirsiniz.

•    Benim bebeğim gibi yastıkla uyumayan bebeklerde annenin göğsünde yüzüstü yatması işe yarayabilir. Yüzüstü yattığında bacaklarını zaten yukarı çekemediği için cihazın engellemesini pek hissetmiyorlar. Anne için çok yorucu ama bir kaç günde alışıyorlar.

Bolca sabır, biraz alıştırma ama en önemlisi kararlılığınız sayesinde bu günleri de atlatacaksınız, emin olabilirsiniz. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.