İlk Adım Ayakkabısı

Pevli çocuklar için ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı?

Bazı doktorlar özel yapım ters bot öneriyorlar. Ancak doktorumuz bize yürüme çağındaki tüm çocukların, dışarıda giymeleri gerektiği gibi bir ayakkabı almamızın yeterli olacağını söyledi. Yani bileği destekleyen, tabanı düz (ortopedik destek olmayan), hafif ve çok yumuşak (elimizle rahatça kıvırabileceğimiz yumuşaklıkta) bir çift ayakkabı almamızı önerdi. Tabii ki bu yazdıklarım genele uygun, çocuğunuzun örneğin taban düşüklüğü gibi özel bir durumu olursa doktor farklı bir tipte ayakkabı da önerebilir.

Doktorumuz bize ters bot kullanımının eskiden çok yaygın olduğunu ancak artık kullanımının giderek azaldığını söyledi. Bizim oğlumuzun da ters bota ihtiyacının olmadığını, bu nedenle yürüme çağındaki çocukların giydiği türden bir ayakkabının yeteceğini belirtti. Zaten Ponseti Yönetimini uygulayan yeni nesil doktorlar ters botu hiç önermiyorlar. Biz de doktorumuzun tarif ettiği gibi bir ayakkabı aldık.

Bileği destekleyen, hafif bir ayakkabı. Biz devamlı ayakkabı içinde olduğundan ayağı, havadar bir model seçtik. Tamamen deri olduğundan sağlıklı ve ayağı terletmiyor.

Ayakkabı tabanı düz, bebeğin tabanınındaki kavisi destekleyecek sözde ortopedik yükselti yok. 
Bu sayede içe dönme eğilimini önler nitelikte oluyor.

Görüldüğü üzere ayağın gelişimini engellemeyecek esneklikte, bırakınca da eski haline dönüyor hemen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.