5,5 Yaş Onur’ u

Epeydir yazmıyordum siteye; uzun süreli bir sıkıntı olduğu için ne yazı ekleyebildim, ne yorumlara bakabildim. Sorun düzeltildikten sonra da uzun süre ara vermiş olmanın rehaveti içinde oyalanıp durdum. Ancak takipçilerimiz sağolsunlar, Onur’ un ne durumda olduğunu devamlı sordukları için tembelliğimi bir kenara bırakmaya karar verdim. 🙂

Aslında son yazımdan beri çok büyük değişiklik olmadı hayatımızda. Onur mutlu ve sağlıklı bir çocuk olarak hayatına ve beni gururlandırmaya devam ediyor. Geçen yıldan başladığı cimnastiğe bu sene de gidiyor. Artık bir ilkokulun anasınıfına gidiyor, arkadaşlarıyla ya da tek başına koşturmayı, oynamayı çok seviyor. 🙂

Ocak 2011′ de takmaya başladığımız AFO’ yu sadece 3 ay kullandık geceleri. Doktorumuz Bora Göksan’ ın emekliye ayrılırken bizi emanet ettiği yeni doktorumuz Ayşegül Bursalı AFO’ yu faydalı bulmadığı için kullanmayı bıraktık. Onur artık ortez kullanmıyor, geceleri ayakları boşta yatıyor. 🙂

En çok merak edilen konu olduğu için Ekim 2011′ de gittiğimiz kontrolümüzden bahsedeyim:

Son kontrolümüzde doktorumuz Ayşegül Hanım Onur’ un durumunu oldukça iyi buldu. Alt ve üst bacak kaslarının gücünü, kollarının durumunu, hareketliliğini, ağrısı olmamasını, ayak esnekliğini beğendi.

İçe basmasının kalça rotasyon sorunundan kaynaklandığını, çoğu çocukta görüldüğünü, 12 yaşına kadar geçeceğini söyledi. Bende de içe basma sorunu mevcuttu ve o yaşlarda geçmişti gerçekten de.

Alt bacak kaslarındaki hafif kısalıktan kaynaklanan, topuğun tam yere basmama sorunu mevcut ama normal sınırlar içerisine olduğu için bir sorun oluşturmadığını, bundan sonra nüks beklemediğini söyledi. 🙂 Trambolinde zıplamak bacak kaslarının kısa ve gergin olması durumunda faydalı bir hareketmiş. Onur zaten cimnastiğe gittiği için haftada en az bir kez trambolinde zıplıyor.

Onur’ un vücut yapısı ve güçlü bacak kasları sayesinde hızlı ve dayanıklı bir koşucu olabileceğini söyledi. Ben de gerçekten çok hızlı koştuğunu, yarışları genelde kazandığını söyleyince atletizme yönlendirebileceğimizi, 400-800 mt gibi zor parkurlarda başarılı olabileceğini tahmin ettiğini söyledi. Atletizm dışında yüzmeyi de önerdi. Bu sporları vücut yapısı yatkınlığı nedeni ile tavsiye etti, peve özellikle bir faydası olduğu için değil. Malum spor yapmak genel olarak gelişime faydalı.

Cimnastikçi Onur’ un son videolarını merak edenler için üç tane ekliyorum. Diğer çocukları eklemedim ama grubundaki çocukların en iyilerinden biri Onur. Hatta bazı hareketlerde en iyisi. Diğer çocukların ayaklarını dikkatle inceledim, pevli olduklarına dair bir belirti göremedim. Kıyaslama yapmak doğru değil tabii ama normal ayaklarla doğan çocuklardan asla geri kalmadığını görmek benim en büyük gurur kaynağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.