Ocak 2011, Onur 4,5 Yaşında

Artık 4.5 yaşına gelen Onur’ un hayatı çok hızlı geçiyor. 2010 Eylül’ de anaokuluna, Ekim’ de de cimnastiğe başladı. 4 yaşından beri geceleri PEV Botlarını giymiyor. Ponseti Tedavisine uygun ortezler olan PEV Botlarının (Dennis Browne Bar) en az 4, hatta mümkünse 5 yaşına kadar giydirilmesi önerildiği için 4 yaşını doldurduğunda orteze devam mı tamam mı kararı almamız gerekti. Son kontrolde doktorumuzun Onur’ un ayaklarını mükemmel bulması, orteze devam etmesine gerek görünmediğini söylemesi ve Onur’ un da yavaş yavaş hoşnutsuzluk belirtmeye başlamasının etkisi ile tamam kararı aldık biz de. 6 aydır geceleri hiç bir şey kullanmadık. Zaten uzun süredir gündüzleri evde çıplak ayakla, dışarda da normal ayakkabı ile dolaşıyordu.

6 aydır Onur’ un ayaklarını gözlemliyorum. Esnekliği çok iyi, ağrısı sızısı olmuyor. Diğer çocuklardan daha çabuk yorulma belirtileri göstermiyor. Yaşıtları arasında en hızlı koşan çocuklardan biri. Parkta yükseklere tırmanıyor, cimnastikte parendeler, taklalar atıyor, trambolinde zıplıyor, hiç bir sorun görünmüyor. Fakat tüm bu güzel gelişmeler, daha henüz ortezi bırakmadan bile zaman zaman gözüme çarpan, sağ ayağının baş parmağının içe doğru kavis yapmasını giderek daha fazla kafama takmama engel olmadı bir türlü. Her zaman olmasa da, yürürken ve dururken gördüğüm içe doğru açı nedeniyle 1 yılın dolmasını beklemeden yeniden kontrole götürdüm Onur’ u.

Bora Bey emekli olmadan önce son kez  muayene etti. Ayaklarının durumu, esnekliği, dorsifleksiyonu, topuğun oturması, her şeyi çok normal, çok iyi dedi. Sağ ayağın ön kısmındaki içe doğru kavisi o da farketti. Pes ekinovarus tedavisi gerektiren bir durum olmamasına rağmen, ayağın metasarsus adductus gibi bir şekil alma eğiliminde olması nedeni ile, sadece sağ ayağı için geceleri Wheaton Brace AFO önerdi. büyük ihtimalle 3, en fazla 6 ay içinde düzelme beklediğini de ekledi.

“Kesinlikle bir nüks belirtisi olmadığından alçı, hatta PEV Botu’ na bile gerek yok. Sadece ayağın uç kısmındaki şekil bozukluğunun düzeltilmesinde AFO etkili ve rahat bir yöntem. Geceleri uykuda takması sayesinde 8 saatlik  egzersize denk gelecek bir düzelme uygulayacak” dedi Bora Bey.

Canım sıkılmadı dersem, yalan söylemiş olurum. 4 yaşında kesmek yerine 5 yaşına kadar devam mı etseydik acaba düşüncesi de aklıma gelmedi değil. Fakat Onur’ un durumu anlayışla karşılaması, hatta henüz almaya gitmediğimiz AFOyu bize sorması sayesinde moralim düzeldi. 🙂 Tedavinin ilk dönemlerine göre bu hiç bir şey.

Not : Afo bir işe yaramadı, Bora Bey’in emekli olmasının ardından devam ettiğimiz Ayşegül Hanım bize bıraktırdı.

 06.01.2011

 Bu fotoğrafları çekmek için rüşvet vermek zorunda kaldım. 🙂

Size göre soldaki ayak başparmağının duruşuna dikkat edin.

Burda daha belirgin, arada sırada bu şekli alıyor.

Görüldüğü üzere aşilotomi izi hiç belli olmuyor.

Yandan görünümü.

Metasarsus adductusta topuklar normal, sadece ayağın uç kısmında içe doğru bir kavis var. Pes ekinovarus ile sık karıştırılmasının nedeni de bu kavis.

11.01.2011 – Wheaton Brace AFO

Başparmağı hafif dışa ve sabit tutarak gece boyunca içe kıvrılmasını engelleyecek biçimde şekillendirmişler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.