Alçıların Çıkarılması

Alçıların çıkarılması esnasında motorlu testere kullanmayı tercih eden merkezler var. Bazıları gerçekten ustalar, bebekte çizik gibi görülen motor yanıkları olmadan çıkarmayı beceriyorlar fakat herkes aynı ustalıkta değil. Bu nedenle
bebeğinizin alçısını sirkeli su ile yumuşatarak, biraz daha uzun sürede ama bebeğe hiç zarar vermeden çıkartmanın mümkün olduğunu bilmelisiniz.

Öncelikle, alçılar yapılırken başlangıç noktasını bir kalemle işaretlemek, çözerken işinizi kolaylaştıracaktır.

Alçıları çözmek içinse, bebeğinizi yarı beline kadar içine sokabileceğiniz bir kova veya leğene bir şişe sirke döküp, üstüne orta sıcaklıkta su ekleyip bebeğinizi bu suda alçılar yumuşayana kadar bekletin. Sonra alçıları sarıldığı gibi çözebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise, sirkeli suyla ıslattığınız havluları alçıların üstüne sarmak. Havluları ara ara yeniden ıslatarak, alçılar gevşeyinceye kadar bekletmek.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, sirkenin kaliteli olması da etkili. İyi sirke daha çabuk çözülmesini sağlıyor, bu yöntemi kullanan arkadaşlara göre.

Soft cast denilen yumuşak alçılar ise biraz zorlanılsa da ucundan yakalayıp sargıları çözerek açılabiliyor. Boşu boşuna bebeğinizin ve sizin acı çekmemesi için sağlık personelini uyarıp yönlendirebilirsiniz.

Bu bebeğin alçıları Maraş’ ta özel bir hastanede motorlu testere ile açılmış, aileye de başka bir çözüm yolu olduğu söylenmemiş. 🙁

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.