Ponseti Yöntemi Kullanımı ile Pes Ekinovarus Vakalarındaki Kapsamlı Ameliyat Gerekliliğinde Azalma

PEDIATRICS ;Sayı  113 No. Şubat  2004, sf. 376-380 da yayımlanmış makalenin giriş bölümünün çevirisidir. Dileyenlere makalenin orjinalinin tümünü gönderebilirim.

Ponseti Yöntemi Kullanımı ile Pes Ekinovarus Vakalarındaki Kapsamlı Ameliyat Gerekliliğinde Radikal Azalma
Jose A. Morcuende, MD, PhD, Lori A. Dolan, PhD(c), Frederick R. Dietz, MD and Ignacio V. Ponseti, MD
Iowa Universitesi Ortopedi Departmanı, Iowa Şehri, Iowa

Amaç. Bu çalışmanın amacı Ponseti Yönteminin doğuştan idiyopatik pes ekinovarus vakalarında kapsamlı düzeltici ameliyat oranlarını azaltmadaki etkisini değerlendirmektir.

Çalışma Planı. Ocak 1991’ den Aralık 2001 tarihine kadar birbirini takip eden vakalar yürütüldü. 157 hastanın (toplamda 256 pevli ayağı) değerlendirildi. Tüm hastalar Ponseti Yöntemine uygun olarak manipülasyon ve alçı uygulanarak tedavi edildi. Temel sonuç deformitenin başlangıcındaki tedavi, kapsamlı düzeltici ameliyat oranı ve nüksler dahilinde ölçümlenmiştir.

Sonuçlar. Pes ekinovarus düzeltimi 3 hasta hariç tüm hastalarda elde edildi. (%98). Hastaların %90’ ı 5 ya da daha az alçıyla tedavi edildi. Tam tedavi için ortalama süre 20 gündü (14 – 24 gün arası). Sadece 4 hasta (%2.5) kapsamlı düzeltici ameliyata gereksinim duydu. 17 (%11) nüks meydana geldi. Nüksler hastanın tedaviye başlama yaşıyla, daha önceki başarısız tedavilerle veya ayağın direnciyle (düzeltme için ihtiyaç duyulan Ponseti alçısı sayısıyla) alakalı değildi. Nüksler ayak abdüksiyon cihazının(ortezin) düzenli kullanılmaması ile ilgiliydi. Dört hasta (%2.5) başka nüksleri önlemek için tibialis anterior tendonunun nakli operasyonu geçirdi.

Çıkarımlar. Doğuştan idiyopatik pes ekinovarus için en güvenli ve etkili tedavi Ponseti Yöntemi’ dir ve bu yöntem kapsamlı düzeltici ameliyat gereksinimini radikal bir oranda azaltmaktadır. Bu teknik daha önce başarısız olmuş ameliyatsız tedaviler uygulanmış çocuklar da dahil olmak üzere 2 yaşına kadar olan çocuklarda kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.