Pes Ekinovaruslu bir çocuktan sonra ikinci bir çocuk …

Özellikle ilk çocukları pes ekinovaruslu doğan annelerin kafasında bir soru oluyor genelde: İkinci çocuğu düşünmeli miyiz, eğer istersek pevli olma olasılığı nedir? Bu sorunun cevabı istatistiksel olarak belli: %3. Fakat bu risk göze alınmalı mı, alırsak ve yine pevli doğarsa ne yaparız soruları ardından geliyor.
Ben kesinlikle bu konuda kimseye bir şey söyleme, öneride bulunma yetkinliğinde ve cüretinde değilim. Fakat bu yönde sorularla zaman zaman karşılaştığım için nosurgery4clubfoot grubunda rastladığım bir mesajlaşmayı da size aktarmak istedim. Bu mesajda yazılan bazı şeylere sonuna kadar katıldığımı söylemeliyim ancak size kesinlikle bir yönlendirmede bulunmak amacıyla yapmadım bu çeviriyi. Amacım bu konuda çok tecrübeli bir sesi size de aktarabilmek. Sonuçta hayat sizin hayatınız ve sizlerin vereceği karar en doğru karar olacaktır.

Önce sorulan sorunun çevirisi :

—– Original Message —–
Kimden: lost737370
Kime: nosurgery4clubfoot@yahoogroups.com (Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır)
Tarih: Thursday, November 17, 2005 1:02 PM
Konu: İkinci çocuğun çarpık ayaklı olma olasılığı

İkinci çocuğun çarpık ayaklı doğma olasılığını bilen var mı? Ben bu durumu pek kaldıramıyorum ve eğer kocamla birlikte bu sorunu yaşayan ikinci bir çocuğumuz olursa diye korkuyorum. Kocama bu nedenle ikinci bir çocuk istemediğimi söyledim bile.

Cevap 3 oğlu da pevli olan Shawnee Reese’ den gelmiş. Bu cevabı yazdığında henüz 2 oğlu doğmuş ve üçüncüsüne hamile imiş. Sitesinin linki de burada.

Özellikle oğullarının sayfalarında (Everett’s Page ve Garrison’ s Page) çok enteresan resimler göreceksiniz. Büyük oğlunun ilk tedavisi hatalı yapıldığından (Brian’ s Page) maalesef ayakları tam düzelmemiş ama diğer çocukların gelişimleri harika.

Şimdi de cevap:

Aman tanrım, sandalyemden kalkıp ellerim havada işte bu benim diyerek bağırdım. Sevgili Lost737370, her kimsen, yüreğim sana doğru uzandı ve söylemek istediğim milyonlarca şey var ama nerden başlasam? Everett Mark ile başlayayım, benim küçük 2 yaşındaki sarı saçlı, koca göbekli, maskaralıklar yapan, şarkılar söyleyen, çıplak bir şekilde arabasını kaykay gibi süren, oyuncak tabancasıyla nişan alarak bize ateş eden ve biz parmaklarımızla karşılık verdiğimizde kendini yere atan ve sürünerek ayaklarımıza saldıran, sütüyle gargara yapan elfimden, bizi hiç ummadığımız şekilde gülmekten yere yatıran ve o gelene kadar kalbimizde var olduğunu bilmediğimiz boşluğu dolduran minik adamımdan… Everett benim çarpık ayakla doğan ikinci oğlum ve ben çarpık ayaklı veya değil, onsuz bir hayatı hayal edemiyorum.

Brian benim büyük oğlum. 7 yaşında. O da çarpık ayaklı doğdu ve o zaman bana dünyanın sonu gibi gelmişti ama değildi.  Brian Everett gibi maskara olmayan ciddi oğlum, canım.

Ve Mart ayında üçüncü oğlumun doğumunu bekliyorum. O da ağabeyleri gibi  iki küçük çarpık ayakla doğacak. Şimdi içimde hıçkıran, tekme atan, ben yemek yiyince heyecanlanan oğlum. Şimdiden onsuz hayatı da hayal edemiyorum, çarpık ayaklı veya değil.

Şimdi bütün söylediklerim şeker kaplı gibi harika geliyordur, o zaman biraz da farklı bir şey ekleyeyim: Brian doğduğu zaman hayal kırıklığına uğramış, acılı ve kafası karmaşık biriydim. Ama zamanla çocuğunun bir çarpık ayak vakası olmadığını öğreniyorsun. O senin çocuğun, kanından canından, nefes alan bir varlık ve iki çarpık ayağın burada ne önemi var ki?

Ve Everett ile, boş laf bunlar, tamam başka bir çift çarpık ayak ama ne yapalım, bununla da başa çıkarız.

Ve bugünlerde, daha birkaç gün önce, üçüncü oğlumun da çarpık ayaklı olduğunu öğrendim. Çılgına döndüm ve bir gün boyunca gözlerim yuvalarından fırlamış bir şekilde söylendim durdum ve sonra TAMAM dedim yine çünkü bunlar benim çocuklarım ve herşeyden çok seviyorum, hem neden sevmeyeyim ki? Bir tanesini bile geri çevirebilir miydim? Tanrım, kesinlikle hayır. Çarpık ayak dünyanın sonu değil, utanç kaynağı değil, suç değil, ölüm cezası veya müebbet hapis değil çünkü Dr. Ponseti adında muhteşem bir yaşlı adam çalışmaları sayesinde böyle olmadığını, çocuklarımızın kolayca iyileşebileceğini keşfetti. Bebeğinin bir ya da iki ayağı rahmindeyken biraz acayipleşebilir, sonra gider düzelttirirsin ve anaokuluna başlamadan önce her şey nadiren hatırladığın tarihi bir hikaye olur.

Yani bir tane daha olsa ne olur? Olmama olasılığı çok daha yüksek. Birden fazla olması acayip bir kaza ama ne olmuş bir tane daha olsa? İlk çocuğunu çarpık ayaklı olduğu için değiştirir miydin? Öyleyse neden kardeşini değiştirmek istiyorsun? Gerçekte korktuğun nedir? Ve yaşadıklarınızın Tanrının inayetiyle olduğuna inanmıyor musun? Tatlım, Tanrı hırdavat yapmaz. Çocuğun mükemmel, tıpkı sahip olabileceğin diğer çocuklar gibi.

Shawnee.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.