Bebeğime kıyafet seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Bebeğiniz doğar doğmaz manipülasyon ve alçılara başlanacağından ve eğer Ponseti tedavisini seçtiyseniz arada atel bulunan bir ortez giyeceğinden, giysilerinizi seçerken göz önünde bulundurmanızın faydalı olacağını düşündüğüm bir kaç öneri :

Bebeğinizin ayakları büyük ihtimalle hayatının ilk haftasında alçıya alınacak. Alçı çorabı, pamuk ve yumuşak plaster alçıdan oluşan kalın ve sıcak tutan bir kalıp sadece ayak parmak uçları görünecek şekilde ayaklarından başlayıp, dizlerinin üstüne, neredeyse kalçalarına kadar saracak. Bu nedenle yazsa body ve şort yeterli olacaktır. Hatta çok sıcak günlerde sadece body bile yeter. Kışsa da alçı üstüne bir alt veya tulum giydirebilirsiniz.

Sıkça ayak parmaklarını kontrol etmeniz gerektiğinden ve patikli giysilerin patikleri de alçılara dar geleceğinden patiksiz eşofman altı ve tulumları ya da ayakları geniş patikli giysiler tercih edin.

Yeni doğan çorapları alçı üzerinden giydirmeye uygun değildir soğuk günlerde alçıların üzerinden giydirmek için büyük boy çorap tercih edin.

Ponseti cihazı kullanmaya başladığınızda, günde 23 saat çıkarmadan kullanmanız gerekecektir. Ancak ufak bebekler altlarını çok sık kirletirler ve sıkça değiştirmek gerekir. Bu nedenle giysileri de ona göre seçmelisiniz.

Öncelikle bezlerinizi alırken her zaman bebeğinizin kilosunun dahil olduğu büyük boyu tercih edin. Örneğin bebeğiniz 4 kilo ise 2 – 5 kilo aralığındaki bez boyutunu değil, 3- 6 kilo aralığındaki boyutu tercih edin. Bu sayede kakasının belinden çıkma olasılığını azaltmış olursunuz.

Her zaman pamuklu çorap giydirin. Yaz ise ince, kış ise orta kalınlıkta bir çorap seçin çünkü bebeğinizin ayakları çok terler.

Ayakkabıyı ilk giydirdiğinizde hem kan dolaşımını gözlemek hem de parmakların doğru yerleştiğinden emin olmak için çorabın burnu kesilmelidir. Eğer kışsa, bebeğinizin ayağının üşümememesi için bir tane de büyük çorap yedeğinizde bulundurup, ayakkabının üstünden giydirebilirsiniz.

Kan dolaşımının rahat olması için çorapların lastik kısımlarını bir makasla kesin.

Hem bez değişiminin rahat olması hem de bebek üstünü kirletirse rahat değiştirebilmek için alttan çıtçıtlı giysiler alın. Maalesef artık eşofman altları çıtçıtlı yapımıyor. Tulumların çoğu da patikli. Ancak patiksiz ve çıtçıtlı tulumlar da, nadir bulunsa da mevcut. Ben büyük boy patikli tulum alıp, ayak kısmını kestirerek de bir çözüm üretmiştim.

Patikli tulum giydirmek isteyen aileler için ise facebooktaki grubumuz Pes Ekinovarus – Talipes Equinovarus – Clubfoot’ tan Filiz Hanım’ ın aşağıda fotoğraflarda görülebileceği yöntemini uygulayabilirler. Filiz Hanım tulumun ayağının altına bir kesik – yanına bir kesik ve dikilebilen çıtçıtlarlarla ufak bir tadilat yaparak, ayaklı tulumları giydirebilmiş. Hem bu sayede ilk günler parmak uçları kesilen çoraplar nedeniyle bebeğinizin ayakları da üşümemiş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.