Ortez Kullanımı Neden Önemlidir?

Ponseti cihazı, ortez, atel, PEV Botu ya da Dennis Browne Bar diye adlandırılan cihazın kullanımı tedavinin en önemli aşamasıdır. Başka bir deyişle, iyi bir ortopedistin doğru alçılama yöntemi kullanması, gerekiyorsa tenotomi (veya aşilotomi) yapmasından sonraki, tedaviyi tamamlayıcı ve nüksü önleyici süreçtir.
Ponseti bu alçılama tedavisini 1950lerden beri başarı ile uygulamaktadır. Ancak ortopedist olarak tüm başarısına rağmen, uygun cihazla desteklenmediğinde sorunun tekrarladığını görmüş. Bu nedenle bir ortez geliştirip, ayağı dışa ve yukarı, yani pevli ayağın tam tersi yönünde, tutarak alçıyla sağlanan düzeltmenin korunması sağlanmaya çalışılmış. İlk başlarda 2-3 yaşına kadar önerilen cihaz kullanımı, nükslere rastlanması nedeniyle artık 4-5 yaşlarına kadar tavsiye ediliyor.
Okuduğum tüm ciddi kaynaklarda, ailelerin bu cihazı düzenli ve doğru bir biçimde kullanması halinde tedavinin gerçek başarıya ulaşacağı belirtiliyordu. Hatta Ponseti tedavisinde ABD de yine çok tutulan bir doktor olan Matthew Dobbs tedavinin başarısında %2 ortopediste, % 98 aileye bağlıdır diyerek tedavinin başarısında en büyük faktörün bizlerin bu cihazı doğru ve düzenli kullanmamız olduğunu vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.