Ortez Kullanımı Neden Çok Önemli?

Ponseti cihazı, ortez, atel, PEV Botu ya da Dennis Browne Bar diye adlandırılan cihazın kullanımı tedavinin en önemli aşaması. İyi bir ortopedistin doğru alçılama yöntemi kullanması, gerekiyorsa tenotomi (veya aşilotomi) yapmasından sonraki aşama yani.

Ponseti bu alçılama tedavisini 1950lerden beri başarı ile uyguluyor. Ancak ortopedist olarak tüm başarısına rağmen uygun ortezle desteklenmediğinde sorunun tekrarladığını görmüş. Bu nedenle bir ortez geliştirip, ayağı dışa ve yukarı, yani pevli ayağın tam tersi yönünde, tutarak alçıyla sağlanan düzeltmenin korunması sağlanmaya çalışılmış. İlk başlarda 2-3 yaşına kadar önerilen ortez kullanımı, nükslere rastlanması nedeniyle artık 4-5 yaşlarına kadar tavsiye ediliyor.

Okuduğum tüm ciddi kaynaklarda, ailelerin bu cihazı düzenli ve doğru bir biçimde kullanması halinde tedavinin gerçek başarıya ulaşacağı belirtiliyordu. Hatta Ponseti tedavisinde ABD de yine çok tutulan bir doktor olan Matthew Dobbs “tedavinin başarısı %2 ortopediste, % 98 aileye bağlıdır” diyerek tedavinin başarısında en büyük faktörün bizlerin bu ortezi doğru ve düzenli kullanmamız olduğunu vurguluyor . 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.