PEV Botu Nasıl Bir Ortez? (Fotoğraflarla)

Dennis Browne Bar, Alfa – Flex(Semeda Brace) , Markell – Mitchell Designs ve Ponseti AFO-Standart Sandals (adında AFO geçmesine rağmen AFO ile ilgisi yok, tamamen Ponseti Yöntemi’ ne göre üretilen ortezdir), Iowa Brace en bilinen örnekler. Türkiye’ de  ortopedi firmaları Dennis Browne örneğinde cihazlar üretiyorlar. Mantık aynı, iki adet bileği saran, bağcıklı, iç tabanı düz ve kösele, önü açık, arkasında topuk kısmını görebileceğiniz birer ufak delik bulunan ayakkabı ve her iki ayakkabıyı birleştiren bir metal düzenekten oluşuyor. Yurtdışındaki cihazlardan farklı olarak metal düzeneğin açısını bizim ortopedi firmamız doktorun talimatına göre hazırlıyor, ayakkabıları monte edip bize teslim ediyor, biz ayrıca uğraşmıyoruz. Açıları ayarladıktan sonra tabanına kalemle çiziyor, bize de düzeneğin gevşemesi halinde sıkıştırabilmemiz için bir anahtar veriyorlar. Ancak dileyenler Ala-Flex modelini Türkiye’ den de temin edebilirler, Ankara’ da distrübitörü var. Ayrıca Ponseti AFO-Standart Sandals ve Iowa Brace yurtdışından sipariş verilebilir.

Onur’ da her iki ayakta da sorun olduğundan, önce 20 derece yukarı ve 70 derece yana ayarlandı ortez. 60 derece dışa ve 15 derece yukarı ayarlama ile başlayan örnekler de var. Onur’ un gelişimi iyi olduğundan şu anda bizim açılarımız 60 derece dışa ve 12 derece yukarı olarak ayarlı.

Tek ayakta sorun varsa sorunlu ayak 60 – 70 derece, sorun olmayan ayak 20-45 derece açıya ayarlanıyor.

 

Aradaki metalin uzunluğu en az bebeğinizin omuz genişliği kadar olmalı, daha küçükse rahat etmesi ve başarılı bir tedavi olması mümkün değil. Ancak bizim hazır ortezimiz tek boy üretildiği için omuz genişliğinden de uzun. Bu bebeği rahatsız eden bir durum değil. Bu nedenle başta bir metal bar ve bir çift bot alıp, bebeğin ayakları büyüdükçe botları değiştirmeniz yeterli oluyor. Aradaki metalin ayarlanabilir olduğu örnekler de var. Onur büyüdükten sonra biz de bu ayarlanabilir atelden aldık.

Ayakkabının önü açık olduğundan, bebekler de çok hızlı büyüdüklerinden, bebeğin ayak parmakları ayakkabının biraz dışına çıkana kadar bunları kullanabilirsiniz. Ancak ayak parmakları, özellikle başparmaklar kıvrılmaya başlarsa hemen değiştirmeniz gerekli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.