6 Yaş Onur’ u

Bir kaç güne kadar Onur 6 yaşını bitirip, 7 yaşından gün almaya başlayacak. Doğduğu gün daha dün gibi aklımda, o minik kalp gibi ayakları, cin gibi bakışları, benden ayrı kaldığı her an mızırdayıp, göğsüme aldığım anda susuşu… Diğer yandan da sanki birkaç yıl değil, çok daha uzun zaman geçmiş gibi tedavi sürecindeki detaylar giderek bir sis perdesi ardına çekiliyor. Bu site ve facebooktaki grubumuz olmasa, hiç hatırlamayacağım bu süreci adeta. Geriye dönüp baktığımda mutlu ve zeki bir çocuk görüyorum sadece. Oğlum benim için neşe ve gurur kaynağı oldu hep, dilerim bundan sonra da adı gibi onurlu bir hayat sürer.

Biliyorum sizler Onur’ un nasıl olduğunu, özellikle ayaklarının gelişimini merak ediyorsunuz. Malum 2 yıldır ortez de kullanmıyor, büyüdü epey. Hafif bir içe basma durumu var geçen seneki gibi ama geçtiğimiz ay gittiğimiz kontrolde Ayşegül Hanım ayaklarının esnekliğini yine çok iyi buldu. Hatta bariz içe bastığı sağ ayağı, düzgün bastığı sola göre daha esnek. Ayak tabanının iç kısmındaki kasların biraz daha güçsüz oluşuna başladı doktorumuz bunu da. Fakat ne bir operasyon, ne bir ortez ne de fizyoterapi ya da masaj önderdi. Bu tür bir sorunda en güzel egzersizler kumda yürümek, trambolinde zıplamak. Deve cüce oyunu da çömelme ve kalkma hareketi yaptırmak için çok ideal bir oyun. Onur da cimnastiğe devam ediyor, bir de ağabeyiyle birlikte her gün kaslarını esnetici ve güçlendirici egzersizler yapıyorlar. Bunları da Ayşegül Hanım önerdi. Ağabeyinin ayaklarıyla ilgili hiç bir sorunu olmamasına rağmen Ayşegül Hanım duruş bozukluğu nedeniyle onu da muayene etti. Omurgasının hızlı büyüyüp kaslarının buna yetişememesinden kaynaklı bir sorunu varmış 13 yaşındaki büyük oğlumun. Durumu düzeltici esneme ve güçlendirme hareketleri önerdi. Bu hareketlerin Onur’ a da faydası olduğu için ikisi birlikte yapıyorlar egzersizlerini.

Ayşegül Hanım bence gerçekten çok ilgili ve detaycı bir doktor. Sadece pevli çocukla değil, tüm aile bireyleriyle ayrı ayrı ilgileniyor, tüm sorulara uzun uzun cevap veriyor. Özellikle son kontrolde çok daha iyi hissettim kendimi. Çocuklarımın ikisine de kendilerine uygun egzersizleri nasıl yapacaklarını tek tek gösterdi. Çok müteşekkirim kendisine. Bu kontrolde bir kaç da fotoğraf çektim, tabii bunlar muayenesinin çok çok küçük bir kısmı sadece :

Ayşegül Hanım her kontrolde dikkatle ölçüp, detaylı muayene ediyor.

Güçsüzlük olan ayak kasları cetvelle ölçtüğü tarafta

Doktorun parmağını ayağıyla dışa doğru ittiriyor burda

Ayşegül Hanım sayesinde, fırsattan istifade ben de yakaladım. 🙂

Tüm bunların dışında Onur çok aktif ve hareketli bir çocuk. Cimnastik dışında bu sene yüzme dersi de almaya başladı. Suda zaman geçirmeyi ve yüzmeyi çok seviyor. Gölge olur olmaz parka koşup, durmadan, dinlenmeden, yorgunluktan şikayet etmeden saatlerce oynuyor. Yaşıtlarından hiçbir konuda geri kalmadığı gibi, öne geçtiği durumlar da oluyor. Benim için en önemli kriter de mutlu ve sağlıklı olması. Bence çocukları pevli olsun olmasın, tüm ebeveynlerin amaçları bu olmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.