Ameliyat

nosurgery4clubfoot grubuna gönderilen bir mesajın çevirisidir. (Maalesef bu grup artık bulunmadığından linke ulaşılamıyor)
Pediatrik Ortopedi Kemik ve Eklem Cerrahisi Dergisi, 89:1141-1150, 2007’ den alıntıdır.
Pes ekinovarus deformitesi her 1000 doğumdan bir ya da ikisinde görülür. Ameliyatlı ve ameliyatsız tedavilerin her ikisi de, ilk olarak ayak deformitesinin düzeltilmesini ve sonra zaman geçtikçe ayağın düzelmeyi ve fonksiyonunu korumasını amaçlar. Dr. Dobbs geniş cerrahi gevşetme uygulanan çarpık ayak vakalarının takibi çalışmasını minimum 25 yıldır yapmaktadır. 73 çarpık ayağa sahip 45 hasta ya posterior gevşetme ve plantar fasyotami ya da tam subtalar gevşetme ile tedavi edilmiştir. 45 hastanın 39’ u ilerleyen dönemlerde, çoğu ergenlik çağında ya da gençlik döneminde gerçekleştirilen ilave ameliyata gereksinim duydu. Ponseti Yöntemi ile manipülasyon ve alçı ile tedavi edilen benzeri özelliklere sahip diğer bir grupta Laaveg-Ponseti derecesi fonksiyonel skor %65.3 olmuştur ki bu ameliyatla tedavi edilen grubun %87.5 olan skorundan çok daha düşüktür. Ameliyatla tedavi edilen gruptaki hastalardan hiçbirinde mükemmel sonuç elde edilememiş ve sadece üçte birinde iyi sonuçlar alınabilmiştir. Ameliyatla tedavi edilen ayakta radyolojik artrit kanıtları belirgin olarak fazladır ve talonaviküler eklemde radyolojik olarak gözlenen artrit miktarı ile ayağın sakatlığı arasında bir bağ olduğu ortaya çıkmıştır.
NOT : Burada ameliyat ile kastedilen yumuşak doku, kemik ve kombine yumuşak doku-kemik-eklem ameliyatlarıdır. Tenotomi veya Aşilotomi olarak bilinen Ponseti Tedavisinin bir parçası olan basit operasyonlar kastedilmemektedir. Ponseti Tedavisinin bir parçası olan ve bazı çocuklara uygulanması gereken tibial tendon transferi de bu başlıkta bahsedilen ameliyat kapsamından farklı değerlendirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.