COVID19 PANDEMİSİ ve PEV TEDAVİSİ

Hepimizin endişeli olduğu, doktorların ve yetkililerin gerekmedikçe hastanelere gidilmemesi konusunda uyardıkları, hatta randevu vermedikleri bir dönemdeyiz. Bu nedenle yakından tanıdığım ve çok değerli iki doktora, pes ekinovaruslu çocuklarımızın tedavilerinin ertelenip ertelenmemesi konusunda görüşlerini sordum.

Öncelikle, zaten 15 gün, 1 aya kadar tedavi başlangıcı geç sayılmıyor aslında. Hatalı tedaviyi düzeltmek, tedaviye geç başlamaktan daha büyük sorun teşkil ediyor doktorlar için de. Öte yandan Covid19 ciddi bir pandemi, insanın hayatı daha önemli herkes için.

Danıştığım doktorlardan biri, zaten yaşı ve kronik hastalığı nedeniyle riskli olduğu için hasta kabul edemiyor, ancak evinden kompleks vakalarda çalışan doktor arkadaşlarına destek verdiğini belirtti. Telefonla görüştüğüm için, aklımda kalanları şöyle aktarabilirim : “Devlet hastanelerinin de, çok yoğun ve çok riskli olduğu için hasta kabul etmediklerini söyledi. Kendisinin önerisi, geç olsun, güç olmasın, 2 yaşa kadar çocukların başarıyla tedavi edilebileceği yönünde. Tedaviye başlayabilen, meburen devam edenler için de, 2 haftalık alçılarla, virüs riskine maruz kalma olasılığının azaltılması yönünde.”

Diğer doktor ise büyük bir özel hastanede çalışıyor. “Farklı şartlarda önlemlerimizi alarak hizmet sunmaya devam ediyoruz. Halihazırda PEV alçı tedavisi devam eden bebek hastalarım var. Daha iki gün önce bir haftalık bir bebeğe tedaviye yeni başladık. Ben bu süreçte yenidoğan bebeklerdeki PEV tedavisinin ertelenmesini önermiyorum. Sebebine gelince bazı riskler olduğu doğru, ancak bebek büyüyünce yapılsın dediğimiz takdirde, bu pandemi sürecinin en alevli döneminin en iyi ihtimalle bir ay süreceğini göz önünde bulundurursak bebeğin alçı tedavisinin bitip aşilotomi aşamasına gelindiğinde bebek için genel anestezi alma zorunluluğu doğabilir, hareketlilik ve yaştan dolayı. O sebeple ben şartlar elverdiği sürece tedaviyi aksatmadan sürdürme taraftarıyım.”

Size net bir cevap vermediğimin farkındayım. Zor bir süreçtesiniz ancak kendi ve çocuğunuz için kararı, riskleri hesap ederek, siz alacaksınız. Tek önerim,  riski alıp tedaviye başlayacak ya da devam edecekseniz bile, 15-20 günden önce başlamayın. En azından anne ve bebeğin bağışıklığı biraz daha düzelmiş olur.

Not : Artık Pandemi koşulları değişti ve doktorlar muayenelerini yapıyorlar ancak dikkatli olmak adına hasta temasını mümkün olduğunca azaltıyorlar genelde. Bu nedenle sadece gerekli muayene, hızlı bir şekilde yapılıyor duyduğum kadarıyla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.