Pevli çocuklar için faydalı, ayak kaslarını çalıştıran hareketler nelerdir?

Bebeğinizi takip eden pediatrik ortopedist, gerek gördüğü takdirde, bebeğinize yapmanız gereken masaj ve hareketleri gösterecek, ihtiyaç duyulması halinde ise bir fizyoterapiste yönlendirecektir.

Aslında Ponseti Cihazı kullanan bebekler sıklıkla yaptıkları, çok faydalı bir egzersiz de var: ortezdeki atel sayesinde her iki ayaklarını birlikte hareket ettirerek tekme atmak. Bu sayede tendonların gerilmesi ve esnemesi sağlanıyor.

Ortez ve masaj dışında, üyelerimizden Serap Hanım’ ın bizle paylaştığı, Dr. Ayşegül Bursalı’ nın önerdiği iki yöntem daha var. Bunları doktorunuz önermedikçe uygulamanıza gerek de yok aslında. Yine de sizlere paylaşmak istiyorum.

İlki bebeğinizin / çocuğunuzun ayak tabanını gıdıklamak. Bu sayede tembel kasları uyarmış olursunuz. Ancak gıdıklayacağınız noktayı iyi seçmelisiniz. Gıdıklanınca ufaklık ayaklarını dış tarafa doğru germeli. Bunu deneyerek bulabilirsiniz.

Diğer yöntem daha büyük çocuklara uygulanabilir. Çocukların çömelip kalkmaları da kasların gerilmesi, esnemesi, güçlenmesi için çok faydalı. Yalnız çömeldiğinde ayak tabanı tamamen yere basmalı, topuklar yerden kalkmamalı. Birlikte oyunlar oynayarak, deve-cüce gibi, dans ederek çömelmesini teşvik edebilirsiniz.

Ayrıca trambolinde zıplamak da ayak ve bacak kasları başta olmak üzere çocuklar için çok faydalı ve zevkli bir spor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.